dom opieki dla seniorów

Prywatna opieka dla osób starszych

Osoby starsze najczęściej są bardziej podatne na zachorowania, wymagają niemal stałej opieki i pomocy. Szybkie tempo życia młodych, a często również emigracja do innego kraju w celach zarobkowych sprawiają, że najbliższe osoby starszych osób nie są w stanie zapewnić całodobowej opieki swoim rodzicom czy dziadkom. Często również bywa tak, że z różnych innych powodów nie chcą takiej opieki zapewnić. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zapewnienie pomocy i opieki starszym ludziom.

Prywatna opieka dla osób starszych

Jednym z rozwiązań jest umieszczenie osoby w całodziennym ośrodku pomocy. Zazwyczaj to dom seniora Poznań lub hospicja. Niestety, w ostatnich latach w prywatnych placówkach obserwuje się brak wolnych miejsc. Alternatywą okazują się prywatne placówki, jednak z uwagi na wysokość kosztów, pozwolić na nie mogą sobie właściwie tylko zamożniejsze rodziny. Innym sposobem na zapewnienie opieki nad starszą osobą jest zatrudnienie całodobowej opiekunki, która przychodzi pod wskazany adres, wykonuje wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, robi zakupy, gotuje posiłki, dba o porządek, spędza ze schorowanym, starszym człowiekiem czas, w miarę możliwości prowadzi rozmowy, gra w warcaby itp., w zależności od stanu zdrowia podopiecznego. W zależności od potrzeb rodziny i konkretnej osoby starszej opiekunka może też przychodzić jedynie na kilka godzin dzienni lub nap. w celu wykonania określonych zadań. W zależności od ilości przepracowanych w ciągu dnia godzin opiekunki pobierają różne stawki godzinowe. Wpływa na to również miejscowość: jej wielkość i rodzaj aglomeracji. Istotne przy wynagrodzeniu prywatnej opiekunki jest również to, czy jest zatrudniona legalnie na umowę o pracę lub zlecenie, czy pracuje „na czarno”. Niestety, w dalszym ciągu wielu polskich rodzin nie stać na zatrudnienie pełnoetatowej opiekunki.

Jednym z ciekawych i korzystnych dla obu stron rozwiązań jest zatrudnienie osoby do opieki nad osobą starszą wraz z zamieszkaniem, co stanowić ma ekwiwalent za wykonywaną pracę. W takiej sytuacji miesięczna pensja opiekunki wynosi mniej więcej 2,5 tys. – 3 tys. zł, ale nie można też zapomnieć o konieczności opłacania za takiego opiekuna składek ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego.

Zatrudniając osobę do opieki nad starszym członkiem rodziny najlepiej kierować się referencjami i poleceniami znajomych i innych członków rodziny, bowiem zatrudniając na własną rękę opiekuna można natrafić na różnych kandydatów, a chodzi przecież o bezpieczeństwo i zdrowie najbliższego, potrzebującego członka rodziny.